Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej?

Wiele osób zakłada strony internetowe z zamiarem dotarcia do szerokiego grona internautów. Jednym zależy na szerzeniu opinii i przekazywanie innym swojej wiedzy, jak i doświadczenia. Drudzy z kolei marzą o zarabianiu na zawartych porozumieniach z reklamodawcami. Jeszcze inni chcieliby odnosić skuteczną działalność internetową za pomocą efektywnej platformy sprzedażowej. Wszystkim tym twórcą witryn internetowych zależy na ruchu na stronie. Jak więc można generować ruch na stronie i czy samodzielnie możemy się tego podjąć?

Powstawanie ruchu na stronie

Na początku warto przyjrzeć się sekwencji działań, które powodują, że na naszej stronie w ogóle powstaje jakikolwiek ruch, czyli mówiąc prościej internauci zaczynają odwiedzać naszą stronę. Po pierwsze wyszukiwarka Google odnajduje naszą stronę i następnie zaczyna ją indeksować. Kiedy strona jest już zaindeksowana, pojawia się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu odpowiedniej frazy. Przed użytkownikiem pojawia się link do naszej strony. Internauta klika w nasz link. Tak w skrócie można opisać generowanie ruchu na stronie internetowej. Pozostaje pytanie jak ten ruch na stronie zwiększyć? Postaramy się odpowiedzieć w dalszej części.

Kilka sposobów na generowanie ruchu na stronie

Jak zwiększyć ruch na stronie internetowej? Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nie musimy czekać, aż użytkownik odnajdzie naszą stronę za pośrednictwem wyszukiwarki i kliknie w link, który przekieruje go na naszą stronę. Możemy podjąć się wielu działań, za pośrednictwem których wpłyniemy na zwiększenie ruchu na naszej stronie. Należy pamiętać, że jeśli posiadamy wartościowe treści i ciekawą oferty, to ilość wejść na stronę może przełożyć się na liczbę zawartych umów. Powinniśmy więc sami zatroszczyć się o generowanie ruchu na naszej stronie.

  • Korzystaj z możliwości wirusowego rozprzestrzeniania się treści – kieruj treści umieszczane na twojej stronie do konkretnej grupy odbiorców, która będzie zainteresowana, aby przekazać dalej twoją ofertę czy artykuł zamieszczony na stronie. Wystarczy, że znajdziesz jednego użytkownika, którego będziesz mógł określić mianem popularnej osoby. Jeśli dużo osób, jej znajomych będzie za nią podążało, w sytuacji kiedy ta osoba poleci twoje treści, od razu zyskasz wiele nowych wejść na stronę, czyli użytkownicy będą generowali ruch na twojej stronie.
  • Samodzielnie dziel się publikowanymi treściami – z pewnością posiadasz konto w którymś z portali społecznościowych. Skorzystaj z jego możliwości i za pośrednictwem swojego profilu udostępniaj publikowane treści na stronie. Obowiązkowo pozakładaj także profile dla twojej strony i za ich pośrednictwem linkuj do strony głównej. Media społecznościowe są potężnym narzędziem, wpływającym na wzrost ruchu na stronie.
  • Skorzystaj z zasady pierwszego wrażenia – ludzie oceniają nowe strony internetowe za pomocą prostego mechanizmu – jeśli witryna spodoba się na pierwszy rzut oka, to zostają na niej na dłużej i przeglądają opublikowane treści. Aby zwiększyć ruch na stronie, musisz więc zadbać o estetykę twojej strony internetowej bądź bloga. Pamiętaj także, aby była intuicyjna i prosta w obsłudze.
  • Oferuj możliwość subskrypcji – ludzie zasypywani są tysiącem stron zawierających tysiące treści. Jeśli internauta trafił na twoja stronę przez przypadek, istnieje małe prawdopodobieństwo, że będzie o niej pamiętał i na nią powróci. Zaoferuj więc mu możliwość otrzymywania subskrypcji za pośrednictwem maila. Takie działanie także wpłynie pozytywnie na generowanie ruchu na stronie.
  • Zaproś do współpracy popularnego blogera – normą stało się, że firmy, które chcą wypromować swoje strony internetowe, coraz częściej korzystają z możliwości zawarcia współpracy z blogerami, mogącymi pochwalić się całkiem przyzwoitą liczbą wejść na stronie. Jeśli bloger jest śledzony przez dużą grupę ludzi i za pośrednictwem swojego bloga poleci twoją stronę, istnieje duża szansa, że ruch na twojej stronie natychmiast się zwiększy.

Jak zwiększyć ruch na stronie za pomocą danych statystycznych?

Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają przeanalizować dynamikę zmian ruchu na stronie internetowej. Warto z niej skorzystać z kilu powodów. Po pierwsze możemy na bieżąco śledzić, czy nasze działania podejmowane w celu zwiększenia ruchu na stronie dają w ogóle efekty. Jeśli nie jesteśmy skuteczni w podejmowanych aktywnościach, to może czas podjąć decyzję, aby zajęła się tym profesjonalna agencja specjalizująca się w marketingu internetowym?

Po drugie przeprowadzenie analizy ruchu na stronie pozwala określić, które miejsca witryny generują mniejszy i większy ruch. Następnie należy przeanalizować, dlaczego tak się dzieje i co powoduje, że użytkownicy przestają zaglądać na daną podstronę. Być może opublikowane tam treści są nieaktualne? A może menu, za pośrednictwem którego można przejść do poszczególnych podstron, nie jest intuicyjne. Po przeprowadzeniu „liftingu” strony warto przyjrzeć się analizie ruchu na stronie. Można sprawdzić, czy zmiany wpłynęły na wzrost, czy na spadek ruchu na stronie.